Музеите и археологическите обекти ...

... ви подканват да погледнете назад.


Впечатляваща е богатата колекция от находки в повечето археологически обекти на острова - в Полиохни, Кавирион, Ифестия, в храма на Артемида, в праисторическия град Мирина, в неокласическата сграда на Археологическия музей на Лимнос.

В Църковния музей на Митрополия Лимнос са събрани безценни артефакти и традиционни църковни произведения на изкуството от византийския и следвизантийския период.



Етнографският музей в селището Портяну, с очарователните си експонати от ежедневието на островитяните, както и с повече от 300 предмета от народния бит и творчество, пленява ценителите на местната култура.


Богатите морски традиции на Лимнос стават достъпни в Музея на морската традиция и добива на морски гъби в Лимнос.


Морските традиции на бежанците от Мала Азия, които са се занимавали с добив и обработка на морски гъби, оборудването на водолазите, водолазните костюми, инструменти и предмети, с които са събирани гъбите от дълбините на морето, хвърлят поглед към една друга епоха.

Историята на острова не се ограничава само до музеите.

Историята се среща на всяка крачка:


  • В археологическия обект Полиохни, където се намира и Музеят на праисторическото селище Полиохни, най древното организирано селище, открито до сега, в Европа.  

  • В археологическия обект Ифестия - най-големият и най-стар град на Лимнос през историческата епоха, където при разкопките е разкрит храм, посветен на Великата богиня Лимнос, некрополис, бани, театър на елинистическата епоха. 


  • В Кавирион, където са се провеждали церемониите по кабирските мистерии.

  • В пещерата на Филоктет - водач на войни със седем кораба и отличен стрелец с лък. На път за близкия до Лимнос град Троя той бил ухапан от змия на остров Хриси. Тъй като раната се инфектирала и миришела ужасно, Филоктет бил изоставен на о-в Лемнос в тежки мъки цели 10 години, за да се излекува на лековитата лимноска земя (Илиада, Омир) .


  • В столицата на острова - в археологическия обект на древна Мирина, е открит храм на Артемида - покровителка на Мирина. 


  • Грънчарската работилница близо до елинистичния и римския некропол, както и руините на крепостните стени, са някои от най-интересните останки от неолитното селище извън стените на крепостта на Мирина.

Няма коментари:

Публикуване на коментар